Aktualności

Życzenia branży na nowy rok

Rok 2020 z pewnością nie będzie dla gospodarki odpadami rokiem nudnym, ponieważ prawna narracja budowana w latach 2018 i 2019 właśnie w tym roku zacznie przynosić wymierne efekty.

Nowy rok jest okazją do składania sobie życzeń, a także do podejmowania noworocznych zobowiązań. Jak uczy doświadczenie, zobowiązania często rolujemy z roku na rok, nic nie tracąc na ich aktualności. Często też bywa, że życzenia spełniają się w przewrotny sposób i zamiast grubego portfela i cienkiej talii otrzymujemy je, ale zamienione miejscami. Podobnie bywało w naszej branży nie raz.

Nie tracąc nadziei i wiary w magiczną moc życzeń noworocznych, warto pokusić się o wyartykułowanie kilku z nich. Tym głębsza wiara w ich spełnienie, że nowy rok powitaliśmy w nowym resorcie, pełnym przyjaznego klimatu i pełnym nowych pomysłów na gospodarkę odpadami.

Po pierwsze, życzmy sobie, aby przeprowadzić z udziałem ekspertów z organizacji branżowych i samorządowych analizę obecnego stanu gospodarki odpadami z identyfikacją problemów w zakresie: efektywności, kosztów systemu i realności stawianych sobie celów. Ostatnie działania ustawodawcze przekładają się na drastyczny wzrost kosztów gospodarki odpadami, nie podnosząc jednocześnie efektywności systemu w zakresie ani wzrostu poziomów recyklingu, ani optymalizacji kosztów. Likwidacji uległy małe, lokalne monopole, zastąpione jednym ogólnokrajowym supermonopolem. Dyktuje on zrównanie cen w całym kraju, niestety do najwyższych.

Dostęp do całego artykułu tutaj.

0 komentarzy

Dodaj komentarz
Zabezpieczenie antyspamowe (Captcha): * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Newsletter
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube