Aktualności

23. Konferencja Kompleksowa gospodarka odpadami już za nami!

Kolejna Konferencja „Kompleksowa Gospodarka Odpadami” już za nami. Odbyła się w dniach 3–5 września 2019 r. w hotelu Gołębiewski w Karpaczu, a jej współorganizatorem był Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu. Interesujący program spowodował, że wzięło w niej udział ponad 300 uczestników.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez Magdalenę Dutkę i Roberta Rosę – członków Zarządu firmy Abrys oraz przywitaniu wszystkich uczestników konferencji i sponsorów, rozpoczęły się ciekawe, ale i intensywne obrady.

Nowe przepisy, nowe wyzwania

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę kilka dni przed rozpoczęciem konferencji była głównym motywem przewijającym się podczas konferencji. Zmiany w tej ustawie wpłyną na wszystkie podmioty związane z gospodarką odpadami komunalnymi, czyli na samorządy, przedsiębiorców, ale i na mieszkańców.

Program podzielony został na cztery sesje: przyszłość krajowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, działanie systemu gospodarki odpadami w praktyce polskich miast i gmin, efekty nowelizacji zeszłorocznych ustaw odpadowych oraz giełda pomysłów samorządowych na prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.

Obrady stanowiły okazję do wymiany doświadczeń między przedstawicielami administracji publicznej, praktykami, przedstawicielami świata nauki, a także wszystkimi, którzy zajmują się nowoczesnymi systemami gospodarki odpadami komunalnymi.

Poruszane były takie zagadnienia jak pierwsze efekty zwalczania patologii w gospodarce odpadami po roku obowiązywania nowych przepisów, zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach w stosunku do dokumentów planistycznych różnych szczebli, analiza zysków i strat po zniesieniu regionalizacji z punktu widzenia instalacji, jak nowelizacja ustawy wpłynie na budżet instalacji, czy instalacje są gotowe do zmiany pozwoleń oraz dostosowania do BAT, jak prowadzić biznes w branży odpadowej w kontekście ciągłej zmiany prawnej, jak uszczelnić system gospodarki odpadami komunalnymi, szeroki in-house w usługach publicznych.

Ożywiona dyskusja w panelach

Sesjom towarzyszyły dwa panele dyskusyjne. Pierwszy pt. „Jak wchodzące zmiany w prawodawstwie wpłyną na rynek gospodarki odpadami?”, prowadzony był przez Tomasza Szymkowiaka dyrektora ds. wydawnictw Abrys, a wzięli w nim udział Izabela Szadura z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Karolina Laszczak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Jacek Połomka z ZZO Marszów, Włodzimierz Stasiak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze oraz Marcin Maciocha z firmy Refunda.

Drugi panel zatytułowany „Granice recyklingu, granice selektywnej zbiórkiprowadzony był przez Barbarę Kozłowską z Politechniki Łódzkiej, a jego uczestnicy to: Arkadiusz Fiuk ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami, Andrzej Gawłowski z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Szymon Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia Polski Recykling oraz Piotr Szewczyk z Rady RIPOK. Moderatorzy panelów przygotowali pytania, na które uczestnicy konferencji odpowiadali z wykorzystaniem aplikacji do głosowania Mentimeter.

Trzeciego dnia uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w wyjeździe technicznym do Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu. Rolę gospodarza pełnił Michał Turkiewicz, prezes ZGiUK Lubań.

Tematyka poruszana w czasie konferencji okazała się bardzo interesująca, więc w czasie wszystkich sesji słuchacze wypełniali salę. Mam nadzieję, że zarówno z punktu widzenia merytorycznego jak i poznawczego, udział w konferencji przyniósł uczestnikom wiele satysfakcji i zadowolenia. Rynek gospodarki odpadami jest rynkiem rozwijającym się bardzo dynamicznie, więc podczas kolejnej konferencji „Kompleksowa Gospodarka Odpadami” na pewno będzie o czym dyskutować. Do zobaczenia za rok!

Barbara Kozłowska
Przewodnicząca Rady Programowej

Zapraszamy również do zapoznania się z relacją z konferencji

Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo na Portalu Komunalnym:

Gospodarka odpadami: “Przestępcy nadal nas wyprzedzają”

Gospodarujący odpadami pytają: po co nam nowe przepisy?

W Lubaniu inwestują mimo trudności

0 komentarzy

Dodaj komentarz
Zabezpieczenie antyspamowe (Captcha): * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Newsletter
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube